Människorättsadvokaterna

Gratis möte

018-750 52 11

Människorättsadvokaterna
Gratis möte

VÅRT TEAM

Ruth Nordström

Ruth Nordström

Advokat & VD

BAKGRUND
Notarietjänstgöring vid Förvaltningsrätten i Uppsala län
Praktik vid Justitiedepartementet, enheten för brottmålsärenden och internationellt rättsligt samarbete (BIRS)
Jur kand examen Uppsala Universitet 2002 med fördjupning i mänskliga rättigheter, börsrätt och internethandelsjuridik
KONTAKT

ruth.nordstrom@mradvokaterna.se

Rebecca Ahlstrand

Rebecca Ahlstrand

Jurist och Bitr. kontorschef

BAKGRUND
Notarietjänstgöring Linköpings tingsrätt
Trainee Advokatfirman Lindahl, Uppsala
Praktik Utrikesdepartementet, Enheten för folkrätt, mänskliga rättigheter och traktaträtt (FMR)
Jur kand examen Uppsala universitet 2008 med fördjupning i mänskliga rättigheter, humanitär rätt, asylrätt samt medicinsk rätt
KONTAKT

rebecca.ahlstrand@mradvokaterna.se

Matilda Frimodig

Matilda Frimodig

Jurist

BAKGRUND
Juristexamen Uppsala Universitet med fördjupning i europeisk internationell privat- och processrätt och offentlig rätt/polisrätt.

Praktik vid Uppsala Tingsrätt

KONTAKT

matilda.frimodig@mradvokaterna.se

Oskar Frödin

Oskar Frödin

Jurist

BAKGRUND
Juristexamen Stockholms universitet med fördjupning i mänskliga rättigheter, EU-rätt och migrationsrätt.
KONTAKT

oskar.frodin@mradvokaterna.se

Gabriella Pettersson

Gabriella Pettersson

Paralegal | Head of Administration

BAKGRUND
Studier vid juristlinjen Uppsala universitet
KONTAKT
Victoria Runegrund

Victoria Runegrund

Kommunikation och Marknadsföring

BAKGRUND
Studier vid Göteborgs Universitet

KONTAKT

victoria.runegrund@mradvokaterna.se

Victoria Helgoson

Victoria Helgoson

Paralegal

BAKGRUND
Studier vid juristlinjen Uppsala universitet

KONTAKT

victoria.helgoson@mradvokaterna.se

Cornelia Christiansson

Cornelia Christiansson

Paralegal

BAKGRUND
Studier vid juristlinjen Stockholm universitet

KONTAKT

cornelia.christiansson@mradvokaterna.se

Deborah Mbenza

Deborah Mbenza

Paralegal

BAKGRUND
Studier vid juristlinjen Stockholm universitet

KONTAKT

deborah.mbenza@mradvokaterna.se

Cajsa Wendel

Cajsa Wendel

Paralegal

BAKGRUND
Studier vid juristlinjen Uppsala universitet

KONTAKT

cajsa.wendel@mradvokaterna.se